Načo nám je hlavná architektka?

Autor: Oliver Toman | 11.8.2015 o 12:57 | Karma článku: 11,31 | Prečítané:  26300x

Ingrid Konrad sa súhlasne vyjadrila k stavbe, ktorá porušuje snáď všetky princípy umiestnenia stavby v stabilizovanom území. A to v najužšom-historickom centre mesta.

Keď v júni 2011 zvolili poslanci Ingrid Konrad za hlavnú architektku Bratislavy, sľubovala hlavne lepšiu komunikáciu s občanmi, čo sa podľa jej slov nedarilo predchodcovi, ktorým bol Štefan Šľachta. Za štyri roky môžeme povedať, že táto milá no nevýrazná tetuška sa stala známa skôr breptmi na zastupiteľstve ako profesionálnym pôsobením. Jej robotu na tvári mesta veľmi nevidieť. Pri nástupe chcela posilniť vzťah ľudí k svojmu mestu, čo neskôr na zastupiteľstve obhajovala slovami „U nás vo Viedni...ehm prepáčte v Bratislave“.

Netrúfam si pani Konrad spochybňovať ako architektku z praxe. No za 4 roky niekoľko krát dokázala, že nerozumie územnému plánovaniu a ani platnému územnému plánu Bratislavy. Je to zarážajúce, keďže podľa zákona o hlavnom meste SR 377/1990 Zb. hlavný architekt:
a) zabezpečuje obstaranie územnoplánovacích podkladov,
b) organizuje spracovanie územného plánu Bratislavy a jeho aktualizácie,
c) koordinuje územnoplánovaciu činnosť na území Bratislavy,
d) zabezpečuje vypracovanie záväzných stanovísk Bratislavy k investičnej činnosti,
e) plní ďalšie úlohy podľa štatútu.

Hlavný architekt teda nemá projektovať budovy či posudzovať architektúru stavieb, ako si možno myslí laická verejnosť. Jeho hlavnou úlohou je koordinovať a organizovať územné plánovanie hlavného mesta. Ingrid Konrad sa niekoľkokrát sťažovala na časový tlak a zlú spoluprácu s investormi. Tí jej predkladajú investičné zámery na posúdenie neúplné a na poslednú chvíľu a útvar hlavného architekta nemá dostatok času na ich odborné posúdenie. Na základe jej posúdenia vydáva hl.mesto záväzné stanoviská k investičným zámerom na svojom území. Týchto stanovísk sa následne stavebné úrady (mestské časti) musia pridŕžať v stavebnom konaní. Laicky povedané, ak mesto vydá negatívne záväzné stanovisko, investor stavať nebude.

No v tomto prípade mala času viac ako dosť. Investor prestavby hotela Danube doručil investičný zámer na posúdenie hlavnej architektke v januári roku 2014. Pred mesiacom investor svoj zámer zmedializoval, rozbehol proces posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA a tiež požiadal hl.mesto o vydanie záväzného stanoviska. Ingrid Konrad vyjadrila v médiách zámeru podporu. „Posudzovali sme investičný zámer veľmi dôkladne. Robí to tím výborných architektov. Terajšia budova nie je dostatočne kvalitná, v nijakom prípade nie je historickou pamiatkou. Vďaka novému komplexu táto lokalita viac ožije.“ Naozaj ožije?

Konrad vyjadrila podporu stavbe, ktorá v stabilizovanom území dosiahne zastavanosť pozemku takmer 100%, ktorá sťaží vjazd do historického centra, prinesie neúmerný nárast statickej aj dynamickej dopravy, naruší priehľady z Hviezdoslavovho námestia smerom na hrad, atď... Index podlažných plôch v tomto prípade je takmer 7,9, pričom najvyššia prípustná hranica indexu podlažných plôch podľa aktuálneho územného plánu je 3,6 pri najvyššom rozvojovom kóde M.

Načo nám je teda hlavná architektka? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?