Výzva k ľudskosti pre Slovenský Červený Kríž

Autor: Oliver Toman | 17.9.2015 o 11:40 | (upravené 17.9.2015 o 12:05) Karma článku: 4,38 | Prečítané:  1112x

Spolu pomôžeme! Dobre čítate. Toto heslo má Slovenský Červený kríž na svojej webovej stránke. Dostáva na svoju činnosť nemalé prostriedky od štátu a nekoná, nerobí nič! KDH aj katolícka cirkev má tiež celkom iné starosti. 

Na stránke SČK je zverejnené Vyhlásenie k situácii s prílivom migrantov do EU a SR zo dňa 7.9. Rozumiete tomu?  Prečítate to aj 100x a stále nechápete tomu, prečo SČK nekoná. Ako píšu, budú postupovať podľa princípov najmä ľudskosti. Kde sa však tá ľudskosť podela?

Majú SČK ľudskosti priučiť tí, čo vyhlásili výzvu k ľudskosti? Alebo ich tomu naučí Človek v ohrození, ktorý nielen vyhlásil finančnú zbierku alebo aj zozbieral materiálnu pomoc, ktorá už odchádza na pomoc utečencom do Srbska. A komu bude odovzdaná? Podľa informácie MZV SR predsa Srbskému ČK. Medzinárodná federácia Červeného kríža, Srbský, Grécky, Taliansky, Rakúsky, Nemecký ČK všetci organizujú pomoc, pretože je to pre nich prirodzené a je to ich povinnosť! Susedný Český ČK zriadil pobytové centrum pre migrantov.

A Slovenský ČK?  Vydal jedno nič nehovoriace alibistické vyhlásenie. Prezident SČK, ktorý sa rád v televízii rozpráva o prvej pomoci, nechápe, že toto je podstata práce Červeného kríža. Kedy treba podať prvú pomoc ak nie teraz? SČK dostáva nemalé finančné prostriedky na svoju činnosť od vlády SR. Aj na prípravu na udalosti, ako je táto. Inštitúcia, ktorá  vznikla z dôvodov poskytnutia pomoci tým, ktorí to potrebujú, nekoná...

Počas juhoslovanskej krízy SČK bol inštitúciou, ktorú vláda SR a MZV SR poverili humanitárnou misiou na pomoc utečencom a ľudom postihnutým vojnou. Občianske združenia ako Slovenská katolícka charita, Človek v ohrození, Magna a ďalšie nemajú tieto vznešené princípy vo svojej podstate, nemajú zákon o svoje inštitúcii, nedostávajú štátne dotácie a predsa efektívne fungujú a pomáhajú! Najvyšší predstavitelia SČK by sa mali nielen zamyslieť nad svojím zlyhaním, ale aj vyvodiť dôsledky a vzdať sa funkcií! A vláda SR a Ministerstvo zdravotníctva SR by mali prehodnotiť systém dotovania SČK a podmieniť príliv peňazí konkrétnymi výsledkami alebo kohútik priškrtiť, či zavrieť. Z tradícií, výsledkov z minulosti či zo spoliehania sa na zákon o SČK nemôžu ďalej fungovať. Sú zbytoční.

A rád by som sa vyjadril aj k pokriveným prioritám KDH ako strany ktorá by mala byť na čele pomoci, hlavne pomoci ľudom v núdzi. Navrhovať v tejto situácii pokuty pre lyžiarov bez prilby, návrhy na reguláciu alkoholu, reklamy, či hazardu, v čase keď na hraniciach Európskej únie sú desaťtisíce bezbranných, je najväčší cynizmus a farizejstvo. Reakcia slovenských farností na výzvu pápeža, že nemajú miesto, to ukazuje v plnej nahote. Vraj sa výzvy pápeža nemajú brať doslovne, či boja sa reakcií farníkov. Farnosti v iných krajinách ani sám pápež tento problém nemajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?