Zatrpknutý profesionálny aktivista a ochranár

Autor: Oliver Toman | 28.12.2015 o 11:28 | Karma článku: 10,22 | Prečítané:  9738x

„Nie som kariérny politik“: Túto vetu povedal pán Budaj v jednom z rozhovorov. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby sa v politike nepohyboval dlhé roky.

„Nie som kariérny politik“: Túto vetu povedal pán Budaj v jednom z rozhovorov. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby sa v politike nepohyboval dlhé roky ako člen, kandidát alebo spoluzakladateľ viacerých strán ako napr. VPN,  pomáhal zakladať HZDS, bol poslancom za SDK, predsedom DÚ, vytvoril spoločnú kandidátku DÚ a DS (ktorá sa tesne pred voľbami rozpadla a DÚ sa volieb nezúčastnila), kandidoval na kandidátke Slobodného fóra  a jeho zatiaľ poslednou stanicou je ZMENA ZDOLA.

V komunálnej politike sa prezentuje najmä ako aktivista a ochranár.  Pán Budaj si za tie roky, žiaľ, vybudoval povesť človeka, ktorý takmer nič nedotiahne do konca, či už sa jedná o politické alebo komerčné projekty. Je škoda, že človek, ktorý bol jednou z tvári ponovembrovej revolúcie nevyužil potenciál a priestor, ktorý sa mu ponúkal. Neuspel v tej veľkej politike, súkromnom sektore a  výrazne zatiaľ ani v komunálnej politike. S obľubou sa vsúva do polohy bojovníka za spravodlivosť a  morálnu autoritu, ale nemá problém neustále obviňovať mnohých bývalých spolupracovníkov vrátane Václava Havla zo zrady a konšpirácií voči jeho osobe.  Podľa vyjadrení jeho bývalých blízkych spolupracovníkov za to môže jeho komplikovaná povaha a neschopnosť spolupracovať a najmä neunesenie jeho neúspechu vo veľkej politike, s ktorým sa dodnes nevyrovnal.  Výstižne to vystihol Fedor Gál vo svojom blogu slovami : „Jeho výroky, jeho ťaženie proti bývalým kamarátom, kolegom a spolubojovníkom je však pre mňa netolerovateľné” a dodal “Spravil si z nás obetných baránkov za vlastné zlyhania” Aj ďalší so zakladateľov VPV, Peter Zajac v rozhovore pre denník SME uviedol: „Budaj by si skôr mal klásť otázku, ako je možné, že nepochodil ani u Mečiara, ani v Demokratickej únii, kde ho opustili všetci členovia vedenia na čele s Kukanom a Kňažkom, či prečo ho neskutočne detinským spôsobom podviedol Kaník v roku 2002“

Ján Budaj dlhodobo deklaroval očistenie svojho mena a podanie jeho uhľa pohľadu na sporné veci z jeho minulosti. Už v roku 2008 samotný Ján Budaj v rozhovore pre denník SME povedal: „Zistenia, ktoré som nazhromaždil, ešte opriem o ďalšie svedectvá, a verím, že do roka dokončím knihu o týchto rokoch.“ Na veľkú škodu pána Budaja ani táto iniciatíva nebola zrealizovaná a dodnes žiadnu knihu nevydal, čo len nahráva jeho kritikom a oponentom, ktorý ho vykresľujú ako človeka čo jednoducho nedokáže dotiahnuť veci do konca. Navyše jeho mnohé vyjadrenia tak znejú nepresvedčivo, ak napriek verejnému vyhláseniu nemal záujem veci vysvetliť a knihu jednoucho nevydal.

Samostatnou kapitolou sú, ale zvláštne kauzy a kauzičky pána Budaja, ktoré sú v kontraste s jeho zásadovými vyhláseniami v  politike. Prvou vážnou kauzou, ktorá významne zamávala s jeho sľubne naštartovanou politickou kariérou boli podozrenia pre spoluprácu s ŠTB.

Ďalšou kauzou, ktorá zaváňala naozaj zvláštnymi praktikami priniesol a popísal denník plus 7 dní. Článok si môžete prečítať tu (je to aj viacero zaujímavých informácií): http://www.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-nas/nezmar.html

Jednalo sa o kauzu okolo domu na Moskovskej ulici. Spolu s manželkou chcel pán Budaj rekonštruovať dom a urobiť  prístavbu vo dvore. Podľa denníka denník Plus jeden deň, jeho plány ovládnuť celý barak napokon skrížil prokurátor a pán Budaj získaval povolenia predkladaním nepravdivých údajov. „Založil spoločenstvo vlastníkov bytov, v ktorom bol jeho predsedom. Na mušku si zobral záhradu za domom, kde by rád postavil stavbu, z ktorej by mohol profitovať. Keďže s tým nájomníci nesúhlasili, spoločenstvo zaniklo. No poza chrbát susedov v máji 2005 založil ďalšie spoločenstvo a v jeho mene začal od obyvateľov požadovať aj peniaze na rekonštrukciu. Nakoniec ho zastavilo až rozhodnutie prokuratúry, ktorá potvrdila, že spoločenstvo založil protiprávne. Budaj totiž v zápisnici uviedol, že on sám disponuje dvoma hlasmi a krajský úrad následne spoločenstvo zaregistroval. Prokurátor však z listu vlastníctva zistil, že ide o klamstvo, politikovi vtedy patril iba jeden hlas“

Nuž, naozaj zvláštne praktiky zo strany pána Budaja, ktorý neúnavne kritizuje developerov a pritom tu sú vážne podozrenia, že jeden takým malý developerský projekt organizoval on sám pomocou čudných praktík a poza chrbát susedov.

V minulosti pán Budaj vyzýval strany,  aby dodržali svoje predvolebné sľuby a bojovali za očistenie politiky. Opäť dobrý úmysel, ale len do doby, keď sa prejavila mega korupčná kauza pána profesora Fischera, ktorý bol členom Budajovej strany, číslo 3. Jeho kandidátky a jedna z tvári jeho strany.  A tu sa vôbec neprejavila povestná „zásadovosť“, neboli tlačovky, žiadne silné heslá a postačila jednoduchá veta pána Budaja: „Nevidel som ho už dlhší čas, neviem sa k tomu vyjadriť,“ Už len toto samotné vyjadrenie je samo o sebe čudné, to naozaj funguje komunikácia v Budajovej strane na takej mizernej úrovni, že jedného zo svojich najbližších spolupracovníkov a tvár Zmeny Zdola nevidel už dlhší čas? Iste, podobné kauzy sa žiaľ stávajú, ale v prípade Jána Budaja by sa očakával razantný a exemplárny prístup, navyše ak už kauzy bola objasnená. Zvláštnosťou je aj nekomunikácia ľudmi, resp. žiadne neodpovedanie na otázky a chýbajúce informácie na FB stránke Zmeny Zdola, ohľadne uvedenej korupčnej kauzy.

Pán Budaj mal bezpochyby niekoľkokrát možnosť presadiť svoje myšlienky a nápady do praxe. Naposledy ako námestník primátora mesta Bratislava. Dokonca ani táto funkcia mu nebránila aktívne kritizovať, v niektorých prípadoch dokonca aj vlastnú pracovnú agendu. Stačí sa spýtať mestských úradníkov koľko vecí sa mu podarilo presadiť a ako dopadli pracovné povinnosti, ktoré mal na starosti. A možno by bolo vhodné opýtať sa aj občanov, či vôbec postrehli, že pán Budaj námestníkom primátora bol.

Iste, občiansky aktivizmus je jednoznačne potrebný a Bratislava má množstvo schopných aktivistov vďaka ktorým sa nielen poukázalo na problémy, ale dosiahli sa aj viditeľné zmeny s pozitívnym dopadom pre spoločnosť. Pokiaľ, ale slúži na lacné vytĺkanie politického kapitálu za účelom udržania sa vo funkcii profesionálnym aktivistickým kariéristom, ktorý vlastne nie je schopný s nikým spolupracovať a má povesť neriadenej strely, to môže byť problém. Najmä ak mal reálnu šancu na zmenu, ale ukázalo sa, že je oveľa jednoduchšie kritizovať ako veci naozaj zmeniť. Znižuje sa tak kredit aktívnym občanom s dobrými úmyslami a ľudia už začínajú byť unavení z priebehu rôznych káuz a prístupu rôznych „aktivistov“ a hrozí tak ich apatia a nezáujem o veci verejné. Čo určite pre Bratislavu nebude dobré.

http://www.aktuality.sk/clanok/200513/jan-budaj-kauza-gorila-svedci-o-slovenskej-politickej-realite/

http://www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/461471-jan-budaj-experimentuje-chce-vo-volbach-negativne-hlasy/

http://www.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-nas/nezmar.html

http://www.obycajniochranari.sk/archiv-25-ako-to-bolo-so-zaciatkami-strany-zelenych-na-slovensku/

http://domov.sme.sk/c/4189691/peter-zajac-budaj-hovori-ciste-fantazmagorie.htmlhttp://www.fedorgal.cz/blog/index.php?itemid=132

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?